Results

Home / Our History / Results

Results

1973

AVON DESCENT
6hp Sports No Finishers
8hp T. Collings/D. Collings 9h 15m

1974

AVON DESCENT 1974
6hp Sports George McIntosh/Larry BostonĀ 10h 35m
8hp John Hennessy/Adrian Malloy 5h 35m

1975

AVON DESCENT 1975
6hp Sports No Finishers
8hp Rob Whitney/David Whitney 9h 39m

1976

AVON DESCENT 1976
6hp Sports Brian Walker/Bill Norris 10h 17m
8hp Rob Whitney/David Whitney 8h 54m

BLACKWOOD CLASSIC 250 1976

1977

AVON DESCENT 1977
6hp Sports Brian Walker/Bill Norris 8h 03m
8hp Russell Wilson/John Goodbody 4h 59m

BLACKWOOD CLASSIC 250 1977

1978

AVON DESCENT 1978
6hp Sports Roland Ritson/Ted Willets 9h 05m
8hp Russell Wilson/John Goodbody 4h 49m
BLACKWOOD CLASSIC 250 1978

1979

AVON DESCENT 1979
6hp Sports R. Long/Graham Long 14h 15m
8hp K. House/Alan Heath 12h 59m

ROTTNEST RACE 1979
8hp Dinghy John Evans/Jill Evans 1h 18m 48s
Bathtub Ron Watson 1h 23m 53s

ROUND ROTTO RALLY 1979

BLACKWOOD CLASSIC 250 1979

1980

ROTTNEST RACE 1980

Power Bathtub John Haynes 1h 6m 25s

ROUND ROTTO RALLY 1980

AVON DESCENT 1980
6hp Sports Martyn Jane/Dave Jolly 12h 28m
8hp Rob Whitney/David Whitney 8h 39m

BLACKWOOD CLASSIC 250 1980

1981

PENGUIN ISLAND OLYMPICS 1981

BUSSELTON FESTIVAL 1981

ROTTNEST RACE 1981

Abandoned due to rough weather

DAWESVILLE RACE 1981

COLLIE FESTIVAL 1981

DENMARK RACE 1981

ROUND ROTTO RALLY 1981

AVON DESCENT 1981
6hp Sports Martyn Jane/Dave Jolly 4h 35m
8hp Russell Wilson/Steve Palmer 3h 24m

CIRCUIT RACING SEPT 1981

BLACKWOOD CLASSIC 250 1981

1982

BUSSELTON FESTIVAL 1982

ROTTNEST RACE 1982

COCKBURN INVITATIONAL 1982

NORTH vs SOUTH RACE DAY 1982

AVON DESCENT 1982
6hp Sports Martyn Jane/Dave Jolly 9h 45m
8hp Jon Faull/Michael Davey 6h 05m

BLACKWOOD CLASSIC 250 1982

1983

BUSSELTON FESTIVAL 1983
Blue Water Classic
8hp Sports Russell and Jan Wilson
8hp Std Vince and Karl Miragliotta
Bathtub Cup Jon Faull

ROTTO RACE 1983

COCKBURN INVITATIONAL 1983
Tony Maxfield and Rob Craker

HARVEY RIVER SPRINT 1983

AVON DESCENT 1983
6hp Sports Wayne Moulds/N. Jones 3h 52m 11s
8hp Sports Jon Faull/Michael Davey 3h 19m 22s
8 hp Standard Ian Williamson/Rob Little 3h 30m 20s

BLACKWOOD CLASSIC 250 1983

MARINA TO MARINA 1983

1984

BLUE WATER CLASSIC 1984

ROTTNEST RACE 1984

COCKBURN INVITATIONAL 1984

HARVEY HANDICAP 1984

SERPENTINE SPRINT 1984

AVON DESCENT 1984
6hp Sports John Farrow/N. Moiler 7h 57m 43s
8hp Sports Jon Faull/Vince Miragliotta 4h 43m 22s
8 hp Standard Greg Johnson/Gary Johnson 4h 44m 05s
MOORE RIVER SPRINT 1984

BLACKWOOD CLASSIC 250 1984

MARINA TO MARINA 1984

1985

BLUE WATER CLASSIC 1985

COCKBURN INVITATIONAL 1985

ROTTNEST RACE 1985

HARVEY HANDICAP 1985

SERPENTINE SPRINT 1985

AVON DESCENT 1985
6hp Sports John Farrow/G. Moiler 7h 41m 30s
8hp Sports Russell Wilson/Garry Tanner 4h 34m 51s
8 hp Standard Wayne Harman/John Vadala 4h 45m 05s
MOORE RIVER SPRINT 1985
Jon Faull/Stephanie Jones

BLACKWOOD CLASSIC 250 1985

MARINA TO MARINA 1985

1986

ROTTNEST RACE 1986

CAPEL CLASSIC 1986

FREDERICKSTOWN DINGHY CUP 1986

HARVEY HANDICAP 1986

SERPENTINE SPRINT 1986

AVON DESCENT 1986

MOORE RIVER SPRINT 1986
Gary Butt/Mario Ambrosino

BLACKWOOD CLASSIC 250 1986

MARINA TO MARINA 1986
6hp Sports Craig and Brad Walker
8hp Std Bill Hastings and Jim Doran
8hp Sports John Evans and Ian Mitchell

1987

BLUE WATER CLASSIC 1987

FREDERICKSTOWN DINGHY CUP 1987

PEEL INLET DERBY 1987

NORTHAM CIRCUIT RACE 1987

AVON DESCENT 1987

MOORE RIVER SPRINT 1987
Shane Kelly/Roger Smith

BLACKWOOD CLASSIC 250 1987

MARINA TO MARINA 1987

FREDERICKSTOWN DINGHY CUP 1987

PEEL INLET DERBY 1987

HERRIDGES LAKE

1988

MOORE RIVER SPRINT
Steve Palmer/Daniel Palmer

1989

MOORE RIVER SPRINT
Ken Gittens/P Readhead

1990

MOORE RIVER SPRINT
Cancelled due to low water.

 

BUSSELTON FESTIVAL
Formula 8
Kim Webb
1991

MOORE RIVER SPRINT
Cancelled due to low water.

NANNUP CUP
Mark Whately/Trevor Gerrick

BUSSELTON FESTIVAL
Formula 8
Deanne Street
1992

BLESSING OF THE FLEET REGATTA
8hp Sports David Wright/Michelle Holland
8hp Standard Cameron Wilkie/Peter Carboni
Bathtubs Bradley Watson
F8 Scott Bennett
Peewees Narelle Watson

NORTHAM REGATTA

MOORE RIVER SPRINT
8hp Sports Craig Whately/Trevor Gerrick 1hr 21m 10sec
8hp Standard Neil Bailey/Brett Stolp

NANNUP CUP 1992
Craig Whately/ Trevor Gerrick

BUSSELTON FESTIVAL
Power Bathtubs
Justin Skewes
Formula 8
Kim Webb

 

 

1993

LOGUE BROOK DAM
8hp Sports Ian Williamson/Amanda Williamson
8hp Standard Kim Webb/Michael Webb
Bathtubs Brad Watson
F8 Scott Bennett

ENDURO 30

FREDERICKSTOWN CUP 1993
8hp Sports Frank Berloth/Grant Pouw-Bray
8hp Standard Keith Parnell/Graeme Black
Bathtubs Justin Skewes
F8s Kim Webb
Pee Wees Ben Fairhurst

NANNUP CUP
8hp Sports Craig Whately/Trevor Gerrick
8hp Standard Mick Chittick/Dennis Peach

SUNNYSIDE DOWN
8hp Alloy Bill Butlin/GregBrody 1h 52m 09s
8hp Sports Frank Berloth/Grant Pouw Bray 1h 47m 00s
8hp Standard 1h45m07s

AVON DESCENT 1993

MOORE RIVER SPRINT 1993
Cancelled due to low water.

BLACKWOOD CLASSIC 250 1993
8hp Sports Ian Williamson/Ric Woolhouse 7h 05m 38s
8hp Standard Peter Kinnersly/Geoff Massam 7h 22m 11s
8hp Alloy Bill Butlin/Greg Brody 8h 04m 43s

BLESSING OF THE FLEET
8hp Sports Rod Thomas/Brent Barden
Jeff and Tom Hodgkinson
8hp Standard Mick Chittick/Dennis Peach
Bathtubs Brad Watson
F8 Ladies Rebecca Rutherford
F8 Mens Scott Bennett
Rookies Ben Fairhurst

NORTHAM REGATTA 1993
8hp Sports Ian Williamson/Ric Woolhouse
8hp Standard Brad Watson/Jarrod Street
Bathtubs Darren Austin
F8 Ladies Rebecca Ruthrford
F8 Mens Daniel Rutherford
Rookies Todd Williamson

BUSSELTON FESTIVAL
Power Bathtubs
Justin Skewes
Formula 8
Scott Webb

1994

BUSSELTON FESTIVAL
8hp Sports Jeff Hodgkinson/TomHodgkinson
8hp Standard Peter Kinnersley/Geoff Massam
Bathtubs Justin Skewes
F8 Men Tom Hodgkinson
F8 Ladies Rebecca Rutherford
F8 Rookies Justin Green

BALDIVIS ENDURO
8hp Sports Jeff Hodgkinson/TomHodgkinson
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon
Bathtubs Justin Skewes
F8 Men Tom Hodgkinson
F8 Ladies Rebecca Rutherford
F8 Rookies Ben Fairhurst

FREDERICKSTOWN CUP
8hp Sports Frank Berloth/Debbie Metcalfe
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon
F8 Men John Haynes
F8 Ladies Trish Webb
F8 Rookies Ben Fairhurst

SPIT POST MARATHON
10hp Kevin Prater/Simon Forrest
8hp Sports Kim Bolvary/Darren Austin
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon

SUNNYSIDE DOWN
10hp Frank Berloth/Debbie Metcalfe
8hp Sports Russell Wilson/Garry Tanner
8hp Standard Peter Kinnersly/Geoff Massam

UPPER AVON CHALLENGE
Cancelled

MOORE RIVER SPRINT
Cancelled due to low water.

NANNUP CUP
1995

ROCKINGHAM REGATTA
10hp Mick Chittick/Dennis Peach
8hp Sports Mick Chittick/Dennis Peach
8hp Standard Ian Williamson/Todd Williamson
Bathtubs Darren Austin
F8 Rookies Peter Barden
F8 Mens John Haynes
F8 Ladies Trisha Webb

BALDIVIS ENDURO
10hp Mick Chittick/Dennis Peach
8hp Sports Branson/Branson
8hp Standard Peter Kinnersly/Geoff Massam
Bathtubs Darren Austin
F8 Rookies Tyron Wilson
F8 Mens Daniel Rutherford
F8 Ladies Rebecca Rutherford

BUSSELTON FESTIVAL
10hp John Haynes
8hp Sports Russell Wilson/Tyron Wilson
8hp Standard Glenn Paull/Ray Payne
Formula 8 Geoff Massam
Bathtubs Mick Chittick

 

FREDERICKSTOWN CUP
10hp Frank Berloth/Justin Ferguson 41m 49s
8hp Sports J Branson/R. Branson 48m 35s
8hp Standard Peter Kinnersly/Geoff Massam 49m 39s
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens Daniel Rutherford
F8 Ladies Rebecca Rutherford

NANNUP CUP
8hp Sports Brad Kitcher/Mark Smith 2h 37m 28s
8hp Standard Glen Paull/Ray Payne 2h 39m 03s

SUNNYSIDE DOWN
10hp
8hp Sports
8hp Standard Brent and Kerry Barden

AVON DESCENT
10hp Russell Wilson/Gary Tanner
8hp Sports Paul Tregurtha/Scott Overstone
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon

PEEL PURSUIT
10hp Sports Justin Skewes/Peter Hink
8hp Sports Kim Bolvary/Darren Austin
8 hp Standard Shane Tregurtha/Daniel Curry

BLACKWOOD CLASSIC 250
10hp Sports Jon Faull/Vince Miragliotta 7h 00m 04s
8hp Sports John Goodbody/Kevin Green 7h 36m 57s
8hp Standard Glen Paull/Ray Payne 8h 32m 18s

NORTHAM FESTIVAL
10hp Greg Barndon/Margot Barndon
8hp Sports Justin Ferguson/Jarrad Elliott
8hp Standard Jarrod Street/Scott Bennett
F8 Rookies Jeremy Paull
F8 Mens Daniel Rutherford
F8 Ladies Jaime Webb
Bathtubs Jarrod Street

1996

BUSSELTON FESTIVAL
10hp John Haynes/Clint Abbott
8hp Sports Ian Willamson/Todd Williamson
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon
F8 Rookies Peter Barden
F8 Mens Daniel Rutherford
F8 Ladies Rebecca Rutherford
Bathtubs Justin Skewes

BURSWOOD ENDURO
10hp Mike Lenz/Kim Pozzi
8hp Sports Justin Ferguson/Jarrad Elliot
8hp Standard Greg Barndon/Margot Barndon
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens Daniel Rutherford
F8 Ladies Rebecca Rutherford
Bathtubs Justin Skewes

SPIT POST MARATHON
10hp Greg Barndon/Margot Barndon
8hp Sports Kim Bolvary/Darren Austin
8hp Standard Shane Tregurtha/Tony Palfrey

NANNUP CUP
10hp Frank Berloth/Grant PouwBray
8hp Sports Gary Evans/Craig Smetherham
8hp Standard Glen Paull/Ray Payne

SUNNYSIDE DOWN
10hp Jon Faull/Justin Howarth (equal 1st)
Russell Wilson/Tyron Wilson (equal 1st)
8hp Sports Jay Branson/Marie Watt
8hp Standard Brent Barden/Kerry Barden

PEEL PURSUIT
10hp Jeff Hodgkinson/Kylie Martin
8hp Sports Tom Hodgkinson/Michael Prosser
8hp Standard Mark Tregurtha/Danny Russell

BLACKWOOD CLASSIC 250
10hp John Goodbody/Kevin Green
8hp Sports Kim Bolvary/Leslie Brooker
8hp Standard Shane Tregurtha/Tony Palfrey
NORTHAM FESTIVAL
10hp John Goodbody/Dennis Peach
8hp Sports Dennis Peach/Tyron Wilson
8hp Standard Dennis Peach/Tyron Wilson
F8 Rookies Matthew Branson
F10Mens Daniel Rutherford
F8 Mens Jay Branson
F8 Ladies Jaime Webb
Bathtubs Scott Bennett
1997

BUSSELTON FESTIVAL 1997
10hp Greg and Margot Barndon
8hp Sports Kim Bolvary/Gary Evans
8hp Standard Jamie George/Peter Barden
F8 Rookies Shane Barden
F10Mens Daniel Rutherford
F8 Mens Jeremy Paull
F8 Ladies Jaime Webb
Bathtubs Justin Ferguson

BURSWOOD ENDURO
10hp Frank Berloth/John Goodbody
8hp Sports Jay Branson/Clay Branson
8hp Standard Shane Tregurtha/Simon Eaton
F8 Rookies Shane Barden
F10Mens Tyron Wilson
F8 Mens Jeremy Paull
F8 Ladies Marie Branson
Bathtubs Justin Ferguson

FREDERICKSTOWN CUP
10hp Greg Barndon/Margot Barndon
8hp Sports Tom Hodgkinson/Michael Prosser
8hp Standard Glen Paull/Jeremy Paull
F10Mens Daniel Rutherford
F8 Mens Jeremy Paull
F8 Ladies Jenni Leek
Bathtubs Scott Bennett

SPIT POST MARATHON
10hp Russell Wilson/Garry Tanner
8hp Sports Jarrod Street/Scott Bennett
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine

NANNUP CUP
10hp Justin Skewes/Justin Howarth 3h 04m 18s
8hp Sports Tom Hodgkinson/Michael Prosser 3h 33m 04s
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine 3h 21m 49s

SUNNYSIDE DOWN
10hp Jon Faull/Justin Ferguson 54m 39s
8hp Sports Blaise Paris/Donna Ellis 1h 06m 10s
8hp Standard Brent and Kerry Barden 1h 08m 39s

PEEL PURSUIT
10hp John Goodbody/Dennis Peach
8hp Sports Jay Branson/Shane Tregurtha
8hp Standard Jarrad Elliott/Dan Rutherford

BLACKWOOD CLASSIC 250
10hp Jon Faull/Justin Ferguson 7h 00m 04s
8hp Sports Kevin Williams/Luke Norton 7h 52m 33s
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine 7h 52m 07s

NORTHAM FESTIVAL
10hp Daniel Rutherford/Scott Bennett
8hp Sports Daniel Rutherford/Scott Bennett
8hp Standard Tyron Wilson/Peter Barden
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens J. Coulter
F8 Ladies Jenni Leek
Bathtubs Scott Bennett

1998

BUSSELTON FESTIVAL
10hp Ian Williamson/Todd Williamson 38m 38s
8hp Sports Glen DiCarlo/Brad O’Neil 45m 59s
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine 44m 38s
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens Jeremy Paull
F8 Ladies Kerry Barden
Bathtubs Scott Bennett

BURSWOOD ENDURO
10hp Greg Barndon/Brent Barden
8hp Sports Jamie George/Lisa Watson
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens Jeremy Paull
F8 Ladies Jenni Leek
Bathtubs Daniel Rutherford

FREDERICKSTOWN CUP
10hp Justin Skewes/Justin Howarth
8hp Sports Tom Hodgkinson/Blaise Paris
8hp Standard Shane Tregurtha/Shane Barden
F8 Rookies Shane Barden
F8 Mens Shane Barden
F8 Ladies Kasey Coates
Bathtubs Justin Ferguson

SPIT POST MARATHON
10hp Rin Rutherford/Jennifer Leek
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson
8hp Standard Steve Brown/Shane Ballarine

NANNUP CUP
10hp John Goodbody/Dennis Peach
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson
8hp Standard Jay Starchen/Nathan Love

SUNNYSIDE DOWN
10hp Tom Hodgkinson/Donna XXX 1h 18m 01s
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson 56m 54s
8hp Standard 022 Kylie Martin/Cate 1h 04m 31s

RIVER RACE
10hp John Goodbody/Dennis Peach
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson
8hp Standard Alan Bijl/John Spanghero

NORTHAM REGATTA
10hp Daniel Rutherford/Jarrad Elliott
8hp Sports Dennis Peach/Tyron Wilson
8hp Standard Tyron Wilson/Dennis Peach
F8 Rookies Scott Goodbody
F8 Mens Brent Baskerville
F8 Ladies Jennifer Leek
Bathtubs Todd Williamson

BLACKWOOD CLASSIC 250
10hp Justin Skewes/Justin Howarth 5h 42m 37s
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson 6h 39m 29s
8hp Standard Alan Bijl/John Spanghero 7h 10m 07s
1999

RIVER RACE

NORTHAM REGATTA
Dec 1999

BLACKWOOD 250
October 1999

THE RIVER RACE
10hp 163 4h 28m 14s
8hp 144 4h 43m 59s
8hp Std 116 5h 26m 46s
Full Results Sep 1999

AVON DESCENT
Full Results Sep 1999

BC250
Sep 1999

NANNUP CUP
July 1999

SUNNYSIDE
July 1999

SPITPOST MARATHON
10hp Russell Wilson/Tyron Wilson 45m 30s
8hp Sports 021 52m 43s
8hp Standard Jay Branson/Matt Branson 55m 15s

BURSWOOD ENDURO
10hp Cliff Hills/Greg Barndon
8hp Sports Jay Branson/Matt Branson
8hp Standard Steve Brown/Kelly Cornelius
F8 Rookies Scott Bennett
F8 Mens Brett Baskerville
F8 Ladies Jennifer Leek
Bathtubs Jarrad Elliott

BUSSELTON FESTIVAL
10hp Russell Wilson/Tyron Wilson
8hp Sports Peter Barden/Luke Eggleston
8hp Standard Steve Brown/Kelly Cornelius
F8 Rookies Scott Goodbody
F8 Mens John Goodbody
F8 Ladies Rebecca Rutherford
Bathtubs Jarrad Elliott

2000

GASCOYNE DASH 2000
10hp Sports Cliff Hills/Scott Overstone 3h 26m 46s

SPIT POST MARATHON

NANNUP CUP

SUNNYSIDE SPRINT

AVON DESCENT

THE RIVER RACE

BLACKWOOD CLASSIC 250

BUNBURY CARNIVAL

NORTHAM REGATTA
AUSTRALIA DAY 2000
Feb 2000

BURSWOOD ENDURO

BUSSELTON FESTIVAL

DISTANCE RACE